Je lepší posílat korektury v DOC, nebo v PDF?

24.10.2022
V jaké fázi se vyplatí povolat do zbraně korektora? Toť zásadní otázka, na kterou se pokusím odpovědět.

Velkou část mojí práce tvoří korektury textů, které jsou buď určené pro tisk, nebo minimálně prochází sazbou. Bývají to takové ty fajnové časopisy na lesklém papíře, katalogy, propagační brožurky atd. atd.

U zmíněných textů vzniká logická otázka: Kdy je předhodit korektorovi? Má je dostat do spárů ještě jako textové dokumenty, nebo už v podobě zalomených stránek?

Případně lakonicky:

DOC, nebo PDF? Anebo obojí?

Když korektorovi pošlete až hotové PDF…

✅ má to následující výhody:

 • zaplatíte jenom za jednu korekturu,
 • součástí korektury bude i typografická kontrola (hlavně dělení slov na konci řádku, případně číslování stránek apod.).

❌ a taky nějaké nevýhody:

 • korektura PDF bývá o něco dražší (i když nijak zásadně),
 • při zanášení vyznačených změn se snadno udělá chyba a rozhodí se už zkontrolované dělení,
 • a hlavně: pokud původní text není vážně skvěle napsaný a korektor hodně velkorysý, grafik, který bude změny zanášet, se s největší pravděpodobností zblázní a před tím bude proklínat celý svět, včetně korektora a svého šéfa.

Když korektorovi pošlete DOC(X)…

✅ má to svoje pro:

 • korektura bývá o něco levnější (protože s ní korektor nemá tolik práce),
 • zanášení změn je mnohem jednodušší (hodně z nás pracuje v módu Sledování změn, takže když jste s úpravami v nějakém odstavci spokojení, stačí označit, přijmout a hotovo).

❌ ale i nějaká proti:

 • součástí korektury logicky nemůže být kontrola dělení,
 • korektor vás nebude moct upozornit ani třeba na nesoulad mezi obrázkem a popiskem, na nejednotné používání řezů písma a zvýraznění apod.

 

Šílený korektor doporučuje 👍

Řešení, které se mně a mým klientům osvědčilo, je dvojitá korektura.

První fáze

Ještě před sazbou, tj. v DOC(X), vám korektor vychytá pravopisné a gramatické mouchy, doplní nebo naopak vyhází pár čárek, nahradí pár spojovníků pomlčkami atd. Prostě udělá to, co tak korektoři dělávají.

Druhá fáze

Na zalomených stránkách, tj. v PDF, vám korektor text ještě jednou projde, zkontroluje, že nikde nic neuteklo, a zkoukne dělení, případně další věci, na kterých se spolu domluvíte.

Většina slušných korektorů vám na tohle druhé čtení určitě dá slevu nebo si spolu domluvíte jednu zvýhodněnou cenu za dvě jazykové kúry.

Nešlo by to ještě levněji?

Ale jo :-) Ekonomičtější varianta korektury, kterou rád využívá třeba můj brácha Petr, je následující:

 • V první fázi korektor důkladně zkontroluje pravopis, gramatiku, stylistiku apod.
 • Ve druhé fázi zkontroluje dělení, případně paginaci, popisky obrázků atd. Text už znovu nečte.

Vyplatí se to? Hodně záleží na tom, jak moc si korektor věří a jak blízko k dokonalosti by podle vašich představ měl zkorigovaný text mít :-)

Ať už budete korektury posílat v jakémkoli formátu a ať už si vyberete jakéhokoli korektora, přeju vám skvělé texty, na které budete právem hrdí!

(Původní příspěvek, který jsem pro Šílený blog upravil a doplnil, najdete na mém LinkedInu.)

Ilustrační obrázek: Pixabay.com

Je libo šílená korektura?

Říkáte si, že to s tím šíleným korektorem teda zkusíte? Dobrý nápad, vážně.

Napište mi a přesvědčte seNapište mi a přesvědčte seNapište mi a přesvědčte seNapište mi a přesvědčte seNapište mi a přesvědčte se
Kliknutím na „Povolit cookies“ souhlasíte s ukládáním cookies na vašem zařízení. Neznamená to žádné sledování ani nevyžádanou reklamu, jen mi to pomůže s hladkým chodem webu.