No items found.

Kniha Pište čtivě a srozumitelně

Povídání o stylistice a přístupné češtině

K čemu je text bez jediné hrubky, který se ale nedá číst? Text, který je nepřehledný a nesrozumitelný? Text plný slovního balastu, který neobsahuje to podstatné?

Ano ano, přesně k tomu.

Ve své druhotině jsme se proto s bráchou nezaměřili na pravopisná a gramatická pravidla, ale na srozumitelnost a čtivost. Na zásady tzv. plain language.

Vycházeli jsme přitom nejen z chytrých knížek, ale hlavně z poznatků, které jsme nasbírali při korekturách a školeních přístupné češtiny.

Naše knížka vám pomůže psát texty, které jsou přínosné, přehledné, pochopitelné a díky tomu snadno použitelné. Zkrátka texty, které mají všechna 4 P.

Co se mimo jiné dozvíte?

  • Jak důležitá jsou slovesa a vedlejší věty
  • Proč šetřit s trpným rodem a jak se mu elegantně vyhnout
  • Na co myslet při volbě slov a jak se neztrapnit při používání přejatých výrazů
  • Proč by většina textů neměla připomínat detektivku
  • Jak a proč texty strukturovat a jakou superschopnost naši čtenáři mají
  • Proč se skamarádit s odrážkovými seznamy
  • Jaké čtyři kroky vedou k lepšímu slovosledu

Naučte se psát čtivě a srozumitelně

Na náš výtvor při troše štěstí narazíte v knihkupectví nebo si ho můžete objednat přímo u Zoner Pressu:

Tištěná verze

Elektronická verze

Chcete si počkat na slevu? Sledujte náš Instagram a ulovte ji mezi prvními.

A dojmy našich čtenářů?

„Upřímně? Tuhle knížku jsem si objednala hlavně kvůli Borkovi, abych mu udělala radost. MNĚ totiž nemusí nikdo radit, jak psát čtivě a srozumitelně.

Zhruba na straně 12 mi došlo, že bych měla spíš zalézt někam do díry a zpytovat svědomí. [...] Behúnojc prostě umí a navíc jsou i vtipný!“

Nina Moravcová, Nejostřejší tužka

„Šílení korektoři boří zajeté stereotypy o tom, že musíme psát formálně, na úrovni a používat cizí (někdy i vymyšlená) slova, abychom zněli… tak nějak líp.

A k tomu nabízejí hromadu příkladů i cvičení z praxe. Je to čtivý, srozumitelný a dost osvěžující.“

Dominika Čechová, Piš hezky

„Musím Šíleným korektorům poděkovat! Tato kniha mi dost usnadnila psaní bakalářky! Kapitoly o struktuře a zvýrazňování mě natolik ovlivnily, že je budu od příštího semestru aplikovat i ve svých zápisech.

Jde poznat, že se nejedná o ‚první knihu‘. Ocenit chci zpracování. Kniha je přehledná a srozumitelná. Pokud se čtenář v textu ztrácí, tak na konci najde shrnutí, kde najde TO NEJPODSTATNĚJŠÍ. Získané informace si můžeme v několika částech vyzkoušet – procvičování z nás udělá mistry!“

Čeština s Linuš

„Nejen při korekturách, ale i v různých návodech nebo článcích se velmi často setkávám s tím, že jsou texty psané zbytečně složitě, zdlouhavě, rádoby odborně.

Ještě se mi nestalo, že bych se nějaký text snažila ‚nafouknout‘ nebo napsat komplikovaněji. Naopak – snažím se je zjednodušovat, upravit tak, aby byly přehledné, pochopitelné.

A přesně v tomto duchu je psaná nová kniha od skvělých Šílených korektorů – Pište čtivě a srozumitelně. Dozvíte se v ní plno užitečných rad, tipů a názorných příkladů. Navíc je často vtipná.“

Jana Dušátková, Češtinářské špeky

„Vždy před dovolenou řeším, co si s sebou vzít ke čtení – napínavou detektivku, něco zábavného, nebo naopak něco spíše poučného?

Letos se mi povedlo neuvěřitelné, spojit vše v jedno: 3 in 1. Vzala jsem si na dovču novou knížku od bratrů Behúnů, která je vtipná, poučná i napínavá (učit se srozumitelně psát například ve státní správě může být thriller :-).Takže za mě 👍👍👍“

Markéta Reedová, Centrum pro regionální rozvoj

Chcete psát čtivě a srozumitelně?

Kliknutím na „Povolit cookies“ souhlasíte s ukládáním cookies na vašem zařízení. Neznamená to žádné sledování ani nevyžádanou reklamu, jen mi to pomůže s hladkým chodem webu.