Přístupná čeština

Nabídněte čtenářům texty, které se čtou samy

Komunikovat jasně a srozumitelně stojí za to. Sobě i čtenářům tím šetříte čas, peníze a nervy a předcházíte nepříjemným nedorozuměním.

Ve světě šroubovaných souvětí a prázdných klišé jsou přístupné texty osvěžením, které ocení i ti nejvzdělanější čtenáři.

Zásady tzv. plain language (jednoduchého, přístupného vyjadřování) navíc nejsou složité. Psát srozumitelně je spíš otázkou motivace a tréninku než speciálních dovedností.

Pokusím se vás o tom přesvědčit.

Blog a sítě

Chcete se s přístupnou češtinou seznámit úplně zdarma? Často o ní píšu na Šíleném blogu a na LinkedInu. Budu moc rád, když se tam potkáme.

Kniha Pište čtivě a srozumitelně

Rádi byste se v přístupném vyjadřování posunuli dál a pár blogových článků už vám nestačí?

S bráchou Petrem jsme o čtivém a srozumitelném psaní napsali knížku, která se jmenuje – to byste neuhodli – Pište čtivě a srozumitelně.

Najdete tam tipy, jak vyladit svůj styl a jak psát tak, aby tomu čtenáři rozuměli, ale taky spoustu příkladů z naší praxe.

Konzultace pro firmy a instituce

Rádi byste s klienty komunikovali lidsky a srozumitelně, ale nejste si jistí, jestli se to daří? Pojďme se na to podívat společně.

Základní analýzu a konzultaci máte u mě zdarma.

Projdu si texty, které od vás dostanu, a řeknu vám:

  • jestli váš text odpovídá zásadám plain language
  • kde jsou jeho případná slabá místa
  • co by se s tím dalo dělat

Myslíte to s přístupností a srozumitelností vážně a chcete to vzít pěkně od podlahy? Skvělé, pojďme do toho.

  • Pomůžu vám zapracovat zásady srozumitelnosti do vašeho komunikačního manuálu.
  • Doporučím vám odborníky na jednotlivé oblasti přístupnosti (srozumitelné právní psaní, přístupnost informací pro lidi se zdravotním postižením apod.).
  • Připravím vám podrobnou analýzu vašich textů podle normy ISO 24495-1.

Moje hodinová sazba je 1 690 Kč (konečná cena, nejsem plátce DPH).

Psaní a editace

Abyste si nemysleli, že jenom poučuju a sám si nechci „ušpinit ruce“... Pokud hledáte externího psavce, který miluje srozumitelnou češtinu, dejte mi vědět.

Zajímavému projektu většinou neodolám. A pokud bych odolat musel, dám vám tip na své osvědčené kolegy.

Kurz přístupné češtiny (plain language)

Připravili jsme interaktivní školení pro firmy a instituce, ve kterém vás naučíme psát srozumitelně, přehledně a přirozeně.

Zbavte se úředničiny, právničtiny a manažerštiny a přejděte na lidštinu. Není to složité. Dokážeme vám, že schopnost komunikovat srozumitelně máme všichni v sobě.

Kliknutím na „Povolit cookies“ souhlasíte s ukládáním cookies na vašem zařízení. Neznamená to žádné sledování ani nevyžádanou reklamu, jen mi to pomůže s hladkým chodem webu.